جهان اسلام در دو سال اخیر، دچار بحران‌های شدیدی در عرصه اندیشه، فرقه‌گرایی، تجزیه‌طلبی می‌باشد و نیز میان مهم‌ترین بازیگران آن، واگرایی رخ داده است و حاصل این واگرایی‌ها به ضرر کل کشورهای مسلمان می‌باشد. در این شرایط به نظر می‌رسد مهم‌ترین راه برد کاهش تنش‌ها در عرصه‌های گوناگون جهان اسلام، معطوف شدن به همکاری‌های اقتصادی می‌باشد. در این راستا مهم‌ترین گام، شناخت وضع موجود اقتصاد در جهان اسلام می‌باشد.

چشم‌انداز اقتصاد کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، تقویت بهره‌وری و رقابت‌پذیری از مجموعه گزارش‌های سالانه مرکز آموزش و تحقیقات اقتصادی اجتماعی و آماری کشورهای اسلامی (SESRIC) می‌باشد که موسسه آینده پژوهی جهان اسلام اقدام به ترجمه این کتاب کرده است. این گزارش، روندها در شاخص‌های اقتصادی برای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) را طی یک دوره پنج‌ساله از سال 2009 تا 2013 تحلیل می‌کند. این روندها در یک شیوه مقایسه‌ای با مشابه آن‌ها در سه گروه کشورهای توسعه‌یافته، درحال‌توسعه و اقتصاد جهان بررسی می‌شوند. همچنین برخی از محدودیت‌ها و چالش‌های مقابل کشورهای عضو در تلاش این کشورها به‌منظور تقویت توسعه و پیشرفت اقتصادی عنوان می شود.

این کتاب در سه فصل تدوین شده است، فصل اول این گزارش به پیشرفت‌های اخیر اقتصادی در جهان و کشورهای عضو می پردازد. فصل دوم بررسی اجمالی از موضوع بهره‌وری و رقابت‌پذیری در کشورهای عضو OIC ارائه می دهد و فصل سوم نقش مشارکت عمومی خصوصی (PPP) را برای توسعه بخش گردشگری در کشورهای عضو مورد تحلیل قرار می دهد.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

کتابچه جهان در آینه آمار به عنوان یکی از پر‌فروش‌ترین کتاب‌های سال، اطلاعات جدیدی مانند فعالیت‌های کارافرینی،‌ شهرنشینی، تعداد آسمان‌خراش‌ها، مناطق حفاظت‌شده،‌ آمار گرسنگان جهان، میزان دسترسی به آب آشامیدنی و محبوب‌ترین پارک‌های تفریحی به آن افزوده شده است. این کتاب به رتبه‌بندی بیش از 180 کشور جهان در 200 موضوع متنوع می‌پردازد. همچنین مشخصات آماری بیش از 65 اقتصاد برتر، مشخصات کشور‌های جهان و منطقه یورو را تحت پوشش قرار داده است.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب هشتم  مجموعه هشت جلدی مطالعات جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه غرب و جنوب غربی آفریقا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی بنین، بورکینافاسو، توگو، کامرون، گابن، گامبیا، نیجر و نیجریه می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب منطقه ی غرب و جنوب غربی آفریقا از حیث بنادر علاوه بر اهمیت سیاسی و اقتصادی، دارای ارزش ژئواستراتژیک نیز می باشد. وجود ذخائری مانند نفت و گاز و فلزات گرانبها بر اهمیت ژئواکونومیک این منطقه افزوده است و باعث گردیده قدرت های بزرگ بحری چون فرانسه و انگلستان سالها با اشغال نظامی آنها را مستعمره خود کنند. در بین کشورهای غرب آفریقا نیجریه به داشتن جمعیت بیش از 150 میلیون نفر و وجود ذخائر نفت و ذغال سنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد به طوریکه یک چهارم جمعیت آفریقا در نیجریه هستند.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب هفتم  مجموعه هشت جلدی مطالعات جهان اسلام  به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه اروپا و آمریکای جنوبی پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این مناطق آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی آلبانی، سورینام و گویان می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب مهمترین خصوصیت سه کشور فوق، فاصله جغرافیایی نسبت به سایر کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی می باشد. کشورهای سورینام و گویان در کنار اقیانوس اطلس و در شمال آمریکای جنوبی واقع شده اند. این دو کشور تنها اعضای سازمان همکاری اسلامی از قاره آمریکا بوده و از جمعیت و مساحت کمی برخوردار می باشند.

نویسندگان کتاب فوق در ادامه نگاهی تاریخی به آلبانی داشته است و آورده اند که این کشور از یک سابقه چندهزار ساله سکونت انسانی از تاریخ پر از حماسه و مبارزه با بیگانگان اشغالگر برخوردار است. آلبانی تنها کشور اروپایی عضو سازمان همکاری اسلامی است که در سال 1912 از امپراطوری عثمانی استقلال یافته است.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب ششم  مجموعه هشت جلدی مطالعات جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه جنوب شرق آسیا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی اندونزی، بنگلادش، برونئی، مالدیو و مالزی می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب  کشورهای این منطقه دارای چند ویژگی مهم هستند؛ اول اینکه بیش از یک چهارم جمعیت جهان اسلام در این منطقه زندگی می کنند، همه این کشورها پس از جنگ جهانی دوم به استقلال رسیده اند که چهار کشور از آنها مستعمره انگلستان بوده اند. در میان آنها مالزی با دارا بودن یک مدل توسعه موفق در جهان اسلام، اندونزی با بیشترین جمعیت در میان کشورهای اسلامی و مالدیو با جاذبه های منحصر بفرد توریستی از اهمیت خاص برخوردارند. کشورهای بنگلادش و مجمع الجزایر مالدیو از کشورهای فقیر این منطقه محسوب می شوند.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب پنجم  مجموعه هشت جلدی مطالعات جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه غرب آفریقا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی ساحل عاج، سنگال، سیرالئون، گینه، گینه بیسائو، مالی و موریتانی می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب با نگاهی به تحولات دهه ی اخیر کشورهای غرب آفریقا می توان اذعان نمود که غرب آفریقا از بی ثبات ترین مناطق جهان است. ناآرامی ها و کودتاهای پیاپی، چشم انداز صلح و ثبات و توسعه را در این منطقه کمرنگ نموده است. به علاوه، روند رو به رشد بیماری هایی مانند ایدز، مالاریا، افزایش بی رویه جمعیت، مشکلات توسعه انسانی و ضعف های فنی و مالی کشورهای آفریقای غربی از دیگر عوامل بحران زای این منطقه می باشند، این منطقه علاوه بر دارا بودن منابع نفتی، از مزیت های دیگری به ویژه در حوزه منابع معدنی، کشاورزی، توریسم و غیره برخوردار است. شناخت پتانسیل های موجود و تلاش برای به فعلیت در آوردن آنها توسط کشورهای اسلامی گام بلندی در جهت تقویت، همبستگی و ارتقاء قدرت کشورهای اسلامی و چرخه بین الملل خواهد بود.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب چهارم این مجموعه هشت جلدی جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه شرق آفریقا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی اوگاندا، جیبوتی، چاد، سودان، سومالی، کومور و موزامبیک می باشد و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب، کشورهای اسلامی واقع در شرق آفریقا به دلیل قرار گرفتن در کنار اقیانوس هند، دریای سرخ، تنگه باب المندب و منطقه ی دریاچه های بزرگ آفریقا دارای موقعیت ژئوپلتیکی منحصر بفردی می باشند. یکی از مناطق ژئوپلتیکی ویژه این منطقه، شاخ آفریقا است که در شرقی ترین منطقه این قاره قرار گرفته است. دلیل این نام گذاری و وجه تسمیه آن ، شباهت نقشه منطقه به شاخ کرگدن است. منطقه شاخ آفریقا یکی از مهمترین مناطق جهان به لحاظ راهبردی است؛ این منطقه افزون بر آن که منابع نسبتا قابل توجهی از نفت و گاز دارد، دارای ذخائر معدنی عظیمی نیز می باشد. همچنین به علت اشراف بر تنگه باب المندب، خلیج عدن، دریای سرخ و اقیانوس هند، همواره به مثابه شاهراه بین المللی ترانزیت انرژی و کالا شناخته می شود. این منطقه که در دوره جنگ به عرصه رقابت های نظامی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق تبدیل شده بود، پس از جنگ سرد نیز از منظر ژئواستراتژیک به ویژه در جنگ دوم خلیج فارس و تحولات پس از 11 سپتامبر نقش آفرینی ویژه ای نمود.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

در کتاب سوم مجموعه هشت جلدی جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه آسیای مرکزی و قفقاز پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان می باشد و به اهمیت این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب منطقه ی آسیای مرکزی و قفقاز از عهد باستان، حلقه اتصال فرهنگی و اقتصادی اروپا و آسیا محسوب می شد و پس از توسعه استعمارگرایی در قرن نوزدهم و رشد فناوری بویژه راه آهن در قرن بیستم، موازنه قوا مجددا به سوی کشورهای بری دگرگون شد و «ناحیه محوری هارتلند» (اشاره به کشورهای منطقه) اثرگذاری خود را از سر گرفت.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

مجموعه کتاب های هشت جلدی جهان اسلام کاری از موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، طی روزهای گذشته و با حضور جمعی از مسئولین کشور در مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه رونمایی شد. در کتاب دوم این مجموعه هشت جلدی به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و... کشورهای اسلامی منطقه غرب آسیا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی افغانستان، امارات متحده عربی، ایران، بحرین، پاکستان، ترکیه، عراق، عربستان سعودی، عمان، قطر، کویت، یمن، می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب به ندرت می توان در مقیاس جهانی منطقه ای منحصر به فرد، همچون غرب آسیا پیدا کرد که دارای سابقه تمدنی و فرهنگی با چنین قدمت چند هزار ساله باشد. این منطقه خاستگاه اصلی ادیان بزرگ الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت می باشد و قبل از ظهور اسلام، منطقه برخورد، تنش و جنگ های فراوان امپراطوری ایران و امپراطوری روم و یونان بوده است. در این منطقه جنگ های طولانی مدت صلیبی های مسیحی با مسلمانان در قرن های یازدهم و دوازدهم میلادی رخ داده که در نهایت با شکست مسیحیون صلیبی و پیروزی مسلمانان همراه بوده است.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

شناخت تغيير و تحولات اجتماعي، سياسي و اقتصادي بر پايه آمار و ارقام جديد، نياز امروز دانش-آموختگان جغرافياي سياسي و علوم سياسي است. شناخت جهان اسلام امروزه نيازمند ابزارهايي است كه بر پايه واقعيات جوامع اسلامي به دست آمده باشد. با توجه به گستره عظيم جهان اسلام، براي آن كه امكان شناخت دقيق و درستي از اين جهان به دست آيد، اين مجلد از هشت جلد، بر روي شمال آفريقا و غرب آسيا متمركز شده است. كشورهايي چون مصر، ليبي، يمن، بحرين، اردن، الجزاير، تونس، سوريه، لبنان، فلسطين و مراكش در اين جلد از لحاظ موقعيت جغرافيايي، جمعيت، پيشينه، اقتصاد، مراجع قانوني و قضائي و اجرائي، مطبوعات، تنوع مذهبي، فرهنگ، آموزش، رفاه اجتماعي و بهداشت، وضعيت نظامي و بررسي هاي آماري، صنايع و بازرگاني، محيط زيست و جغرافياي انساني مورد توجه قرار گرفته اند.

آنچه در اين كتاب مزيت ویژه محسوب مي شود، افزون بر تمركز بر يك سرزمين مشخص و دقت در بررسي همه جنبه هاي زيستي و مادي، جغرافيايي و نظامي، فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي و آماري، استفاده از داده هاي جديد است. درباره جهان اسلام كتاب هاي متعددي توسط انديشمندان و صاحب نظران خارجي نوشته شده است، ولي كمبود كتابي در اين زمينه بين پژوهشگران و دانش آموختگان اين عرصه احساس مي شد كه اين كتاب با توجه به ويژگي هاي جامع و كاملش تلاش در برطرف كردن اين نياز از جامعه علمي دارد.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، در راستای اهداف پژوهشی خود اقدام به انتشار آثار ذیقیمتی در حوزه مطالعات جهان اسلام نموده است. یکی از اقدامات ارزشمند این موسسه ، انتشار کتاب های مجموعه کشورهای اسلامی به صورت مطالعه موردی کشورهای مختلف، به قلم محققین برجسته کشور است. در همین چارچوب، کتاب" قطر "تالیف جناب آقای دکتر سید حمزه صفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به زیور طبع آراسته شده است قطر بزرگترین صادر کننده گاز مایع در دنیا و دارای بالاترین تولید ناخالص ملی در جهان است و بر پایه قدرت اقتصادی خود، تلاش دارد به بازیگری فعال در عرصه سیاست بین الملل نیز تبدیل گردد. در این اثر تلاش شده است تا تصویری جامع و واقع بینانه از کشور کوچک ولی ثروتمند و با نفوذ قطر ارائه گردد.. این کتاب مشتمل بر شش فصل و 294 صفحه است. فصل اول این کتاب به تشریح جغرافیای طبیعی و انسانی قطر  پرداخته است.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

یکی از بنیادی ترین و شاید بتوان گفت مهمترین پیش شرط های تصمیم سازی و تصمیم گیری، تحلیل و نیز پژوهش در حوزه سیاست خارجی، داشتن شناخت و آگاهی جامع، دقیق و به روز در خصوص ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و ... کشورهای مد نظر است. طبیعی است که عدم وجود چنین شناختی منجر به اشتباه محاسباتی و اتخاذ تصمیم های هزینه بردار برای کشور در سطح کلان و ارائه تحلیل های اشتباه و پژوهش های بلا فایده خواهد بود.

متاسفانه بطور کلی در خصوص کشورهای جهان اسلام و به ویژه کشور های اسلامی منطقه خاورمیانه با وجود اهمیت چند بعدی آن، منبع فارسی قابل توجهی وجود ندارد و معدود آثاری هم که نگاشته شده اند، یا نگاه تک بعدی دارند و یا مدت زمان زیادی از تاریخ انتشار آنها گذشته است و به روز نیستند. در این بین، کتاب عربستان، تالیف جناب آقای دکتر سید حمزه صفوی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، که به همت موسسه آینده پژوهی جهان اسلام به زیور طبع آراسته شده است را میتوان از معدود  آثار ذی قیمتی دانست که توانسته است با بهره گیری از داده های دقیق و به روز و با ساختاری منظم، تصویر جامعی از این کشور ارائه نموده و اطلاعات معتبری در خصوص این کشور بسیار مهم را در اختیار علاقه مندان به حوزه سیاست خارجی و مطالعات جهان اسلام قرار دهد. عربستان قبله گاه مسلمانان جهان بوده و دارای بالاترین ذخایر نفت جهان است. این کشور یکی از با نفوذترین حکومت ها را در بین دولت های اسلامی دارد و به نوعی مهمترین رقیب ایران در منطقه به شمار می رود که این مسئله اهمیت شناخت این کشور را دو چندان می کند. کتاب عربستان از مجموعه کتب کشورهای اسلامی، در شش فصل و یک ضمیمه آماری تنظیم شده است.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.