بسمه تعالی

موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام

گزارش ویژه شماره 15

نگاه نخبگان ایرانی به روابط ایران و عربستان

ایران و عربستان دو بازیگر کلیدی و مهم و رقیب یکدیگر در منطقه غرب آسیا و در حوزه‌ای بزرگ‌تر، در حوزه جغرافیایی و عقیدتی جهان اسلام هستند. در سال‌های اخیر بروز بحران‌های منطقه‌ای مانند بحران سوریه، حمله عربستان به یمن، بحران قطر و ... باعث شده است تا رقابت‌ها و تنش‌های آشکار و پنهان میان ایران و عربستان شکل ویژه‌تری به خود بگیرد.

اهمیت روابط ایران و عربستان، و سؤالات متعدد مطرح‌شده در میان جامعه علمی و اجرایی در خصوص زمینه‌ها و علل تنش، و چشم‌انداز روابط دو کشور ما را بر آن داشت که نظر بخشی از نخبگان ایرانی جامعه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل را در دو حوزه اجرایی و دانشگاهی در خصوص "دیدگاه نخبگان ایرانی نسبت به روابط ایران و عربستان" جویا شویم. گزارش ویژه شماره 15 موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام، به تفسیر نتایج این نظرسنجی اختصاص‌یافته است. 

 

برای دانلود فایل PDF  این گزارش کلیک کنید!

 

 

 

بسمه تعالی

موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام

گزارش ویژه شماره 14

« نگاهی به تبادل آتش ایران و رژیم صهیونیستی در سوریه»

 

از زمان شروع بحران سوریه و تبدیل شدن آن به جنگ داخلی، تحولات این کشور به گونه‌ای پیش رفته که علاوه بر دولت و مخالفان دمشق، بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مختلفی را درگیر خود کرده است. ایران و اسرائیل از جمله این بازیگران هستند که به موازات گسترش کنترل مجدد دولت سوریه بر مناطق از دست رفته، نگرانی‌ها نسبت به احتمال درگیری مستقیم نظامی آن دو نیز افزایش پیدا کرده است. هرچند از آغاز بحران سوریه، اسرائیل بارها اهدافی در خاک این کشور را مورد حملات هوایی خود قرار داده اما به ندرت خود این رژیم مسئولیت حملات را برعهده گرفته بلکه این دولت دمشق و رسانه‌های خارجی هستند که حملات را به تل آویو نسبت می‌دهند.

با این حال مقامات اسرائیلی از همان ابتدا چندین خط قرمز برای امنیت خود تعریف نموده و به صراحت مشخص کردند که در صورت نقض این خطوط، واکنش نشان خواهند داد. جلوگیری از انتقال سلاح‌های استراتژیک به حزب الله لبنان و جلوگیری از تاسیس پایگاه‌های نظامی دائمی و کارخانه‌های موشک‌- سلاح‌سازی متعلق به ایران در خاک سوریه از جمله این خطوط قرمز ادعایی است. هرچند در تجاوزات چند ساله اسرائیل علیه حاکمیت سوریه، عمدتا مقرها و کاروان‌های متعلق به مقاومت لبنان هدف قرار گرفته‌ اما در ماه‌های اخیر تبادل آتش مستقیم میان تهران و   تل آویو به نگرانی‌ها دامن زده است.

 

جهت دانلود فایل PDF گزارش کلیک کنید!

روابط ایران و فرانسه

با نگاهی به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران

 

روز یک شنبه 13 اسفند 1396، موسسه آینده پژوهی جهان اسلام میزبان یکی از اندیشمندان فرانسوی و از افراد متنفذ علمی- اجرایی فرانسه بود. با توجه به مواضع اخیر فرانسه در قبال مسایل موشکی و منطقه ای در مورد ایران، و نیز سفر آقای لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، گفتگویی در خصوص روابط ایران و فرانسه و سفر آقای لودریان به ایران انجام شد.گزارش ویژه شماره یازدهم موسسه آینده پژوهی جهان اسلام به این گفتگو اختصاص یافته است. این گزارش از آن رو حائز اهمیت است که می تواند ما را با نگاه فرانسوی به روابط ایران و فرانسه و تحولات و مواضع اخیر فرانسه بیشتر آشنا سازد.

برای دریافت فایل PDF  کلیک کنید.

دورنمایی از آینده وضعیت اردوگاه‌های روهینگیایی در بنگلادش

دکتر علی اکبر ضیائی

کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی در جنوب شرق آسیا

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام

با اقدامات افراط‌گرایان بودائی و حمایت‌های سازمان‌یافته از آنان اموال بسیاری از مسلمانان روهینگیایی و ازجمله خانه و املاک و دارائیهای آنان به غارت رفته و از آنان به عنوان ساکنان میانمار سلب تابعیت شده است. مردم مظلومی که همه حقوق انسانی آن‌ها نادیده انگاشته شده است به‌اجبار برای حفظ جان خویش به کشورهای مختلف در همسایگی میانمار پناه آورده‌اند.

برای دریافت فایل PDF  کلیک کنید.

گزارش ویژه شماره 10: روندزبان و خط در تاجیکستان (بخش دوم و پایانی)

دکتر محمد حسن صنعتی

رایزن پیشین فرهنگی ج.ا. ایران در تاجیکستان

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام

 

در گزارش ویژه شماره 9، به بررسی روند زبان و خط در تاجیکستان پرداخته شد. بخش دوم و پایانی این گزارش را در گزارش ویژه شماره 10 بخوانید.

 

  برای دریافت فایل PDF گزارش  کلیک کنید.